Kávéológia

Így értékeljük mi a kávét

CoffeePaso
Így értékeljük mi a kávét

Sokan sokféleképpen magyarázzák és jelölik saját pörkölésű kávéikat. De mit is jelentenek a fogalmak és a mágikus pöttyök, babok vagy csillagok a csomagoláson? A kommersz kávéfajták élen járnak a ködösítésben. Öntsünk hát tiszta vizet kávét a pohárba: Kinek mit takar az hogy "erős"?

Az erős az keserű? Talán feketébb? Sűrűbb? Forróbb? Jobban felébreszt? És azt hogyan tudom megállapítani az első kortyot követően?

Az igazság az, hogy ugyanannyi koffein van a profi módon elkészített espresso kávéban is, mint a lungoban vagyis hosszú kávéban. A café lungo ugyanis egy kétszeresen higított kávé, tehát 60 ml víz jut 8 gramm kávéra, az eszpresszóval ellentétben, amely 30 ml vizet tartalmaz. Hogy a kávét café lungo-nak hívhassuk, forró vízzel kell azt higítanunk 1:1 arányban.

Akkor tehát ne is beszéljünk "erősebb" kávéról? Talán érdemes kerülni ezt a kifejezést. Vannak ugyan különbségek a koffein tartalomban kávé termőterület, pörkölés és fajtától függően, azonban ezt nem fogjuk kiérezni az első kortyban.

 

Mi óvatosabban fogalmazunk:

Intenzitás:

Az ízek intenzitását több tényező is befolyásolja: mind a pörkölési szint és mód, a kávé teste, fajtája és termőterülete erősebbé vagy lágyabbá tudja tenni a végső ízélményt. A testesség magában foglalja a kávé textúráját és szájban való érzetet. Ez a fogalom képet ad a sűrűségről, a viszkozitásról és arról, hogy egy kávé milyen érzést kelthet az ajkunkon és fogyasztásakor elborítja-e a szánkat egy hossú krémes érzés vagy friss hígan folyós lecsengése van.

Pörkölés:

A pörkölés során a kávébab fizikai és kémiai változásokon megy keresztül. Veszít a víztartalmából, szénhidrát tartalma cukorrá válik, majd karamellizálódik, koffeintartalma pedig felszabadul.

Hagyományosan négy kávépörkölési szintet különböztetünk meg. Minél tovább pörköljük a kávébabot, annál erőteljesebb színt kap. Gyümölcsösen édesedik, majd keseredik. Savtartalma csökken. Teste teltebbé válik. Sorrendben: hamburgi, bécsi, francia és olasz pörkölés.

Mi ennél jóval több szintben gondolkodunk. Pörkölőmesterünk fokozatmentes üzemmódban alkot. 

Savasság:

A savasság a kávé elsődleges ízérzése, amelyet kellemes és izgalmas frissességként érzékelünk a száj elülső részén, zsibbadásként a nyelv hegyén, vagy szárazságként a szájpadlás hátsó részén és/vagy a nyelv szélei alatt.

A kávé természetesen savas ital. A savasság mértéke a kávébab típusától és a főzési módtól függően változhat. De a savasság nem feltétlenül rossz dolog. Sőt valójában ez az egyik dolog, amitől olyan jó ízű a kávé.

Ha megnézzük a különböző kávépörkölési szintek grafikonját, látható, hogy minél sötétebb a pörkölés, annál alacsonyabb a klorogénsav szintje. Ez az oka annak, hogy a manapság népszerű, világos pörkölésű kávék savasabbak - vagyis tele vannak ízzel. Gondoljunk csak a borgasztronómiára.

A sokszor lesajnált robusta kávé ugyancsak gazdag savakban. Ezért érdemes játékosan keverni az arabica és robusta fajtákat.

Koffein:

Jó tudni mekkora élénkítőhatásra számítsunk. Két fő ökölszabály érvényesül itt: az arabica kávéfajta jóval kevesebb koffeint tartalmaz, mint a robusta (nagyjából a fele mennyiséget). A sötétebbre pörkölt kávé (térfogatra számítva) veszít koffeintartalmából.

És végül a szubjektív összpontszám: a Pas-o-meter

Hat fős termékfejlesztő csoportunk a fenti kritériumokat objektíven figyelembe véve egy összpontszámmal is ellátta kávéinkat. A skála két vége nem a kávé erősségét, savasságát vagy minőségét hivatott jelképezni. Sokkal inkább a fogyasztási élményt szeretné átadni két véglet: a "kávéházi" és a "specialty" kávéélmény között elhelyezve a mutatót. Minél inkább balra húz a mutató, annál inkább kávéházi élényt kapunk: minőségi forró fekete, csalogató illatok, napsütés. Jobbról a specialty kávézás minden kalandját találjuk: ízorgia, merész savak és sok nevetés. Hogy melyiket választod te döntesz. Egyszerre két helyen nem lehetsz...de ki mondta, hogy naponta csak egy kávét szabad inni?!